likvidace cervotoce

Narušuje vaši dovolenou na chalupě noční chroupání a jemné ťukání? Pravděpodobně jste se stali obětí červotoče, který je vedle tesaříka a dřevokazných hub nejzavilejším nepřítelem chatařů i majitelů dalších staveb. V článku vám prozradíme, podle čeho červotoče spolehlivě poznáte i jakými způsoby jej zlikvidovat.

Hned na úvod je třeba říct, že jako červotoče neoznačujeme jednoho, ale hned několik druhů hmyzu z rodu červotočovitých. Na druhovém zařazení ale příliš nesejde – životní cyklus až 6milimetrových larev červotoče je podobný.

Malé larvy se prožírají dřevní hmotou, vytvářejí chodby a spletitá bludiště a postupně narušují stabilitu dřeva. Jejich oblíbenou pochoutkou je hlavně měkké dřevo – převážně z jehličnanů, topolu nebo břízy, troufnou si ale i na buk.

Svým apetitem dokáže červotoč postupně zničit skříně či komody. V podkroví zase narušuje stabilitu trámů, což vede (v lepším případě) k postupnému sesedání střechy. Pokud napadení červotočem nebudete řešit a necháte situaci zajít daleko, může dojít až ke zhroucení podkroví.

 

4 známky přítomnosti červotoče

To, že vám v domě hlodá červotoč, poznáte podle následujících projevů:

1) V nočních hodinách si všimnete chroupání, které připomíná tikot hodin. Vzniká opakovaným narážením larev na pevnou dřevní hmotu, kterou se ještě nestihly prokousat. Při odpadnutí svrchní vrstvy si můžete všimnout mléčně zbarvených larev.

2) Ve dřevu napadeném červotočem narazíte na tzv. výletové otvory o průměru až 2 mm. Dospělý červotoč se jimi dostává ven, když po jednom až třech letech (tak dlouho trvá jeho životní cyklus) dospěje.

3) Zaregistrujete dospělé brouky červotoče. Není snadné je poznat – jednotlivé druhy se od sebe liší. Asi nejrozšířenějším je 4 mm dlouhý červotoč proužkovaný; na krovkách má (jak ostatně napovídá jeho název) typické proužky. Červotoč umrlčí má o něco větší, hnědé tělo se zlatavým nádechem na konci hlavy.

likvidace cervotoce foto
Zleva doprava: larva červotoče, výletové otvory, dospělý jedinec červotoče proužkovaného. Zdroj: wikipedia.org, pixabay.com

4) Pod napadeným dřevem objevíte jemné piliny. Jde o tzv. požerovou drť, kterou larvy vytváří při své cestě trámem.

Pozor, od podzimu do jara larvy červotoče zimují a nejsou aktivní. To ale neznamená, že by zmizely – na jaře mohou udeřit s o to větší silou a je nutné problém červotoče urychleně řešit.

 

Jak se zbavit červotoče?

Přestože jsou larvy červotoče poměrně citlivé na teplo (velkou část z nich zahubí už teplota okolo 30 °C), nespoléhejte na léto – ani při tropickém horku se dřevo na tuto teplotu neprohřeje. Podobně jako u tesaříka, i u červotoče je nejúčinnějším nástrojem prevence. Spočívá v napuštění dřeva insekticidem, který je pro hmyz toxický.

Pokud už ale k napadení došlo, je na místě zkombinovat chemickou likvidaci s mikrovlnným zářením, které ničí larvy teplem.

 

Impregnace dřeva

Insekticid na hubení larev dřevokazného hmyzu najdete v každém větším hobby marketu nebo drogerii. Problémem ale může být jeho aplikace. Můžete samozřejmě natřít trámy, látka ale prostoupí jen kousek pod povrch a zažene larvy hlouběji, ke středu trámu.

Opravdu účinné je vstřikování roztoku do dřeva pod vysokým tlakem, které poskytuje řada profesionálů (služba chemické likvidace dřevokazného hmyzu). Do napadeného trámu se nejprve navrtají malé otvory, kterými pak odborník speciální násadou vstřikuje hubící látku pod tlakem okolo 30 barů. Insekticid prostoupí dřevem a naváže se na něj. Pokud larva takto ošetřenou hmotu sežere, rychle se otráví a zahyne.

Vysokotlakou impregnaci vždy svěřte do rukou zkušeného odborníka. Při neodborné aplikaci můžete způsobit více škody než užitku!

 

Mikrovlnná likvidace

Mikrovlnné ozařování je vhodné použít v případech, kdy je dřevo červotočem vysoce promořené a je nutné jednat hned. Mikrovlny jsou ideální pro likvidaci dřevokazného hmyzu ve starožitném nábytku, protože účinkují i bez navrtávání.

U trámů je po mikrovlnném ošetření důležité použít chemickou impregnaci, která funguje jako prevence až po dobu 12 let.

Doporučení našich spokojených zákazníků:

„Miloše Holinku jsem poptal na odstranění červotoče a plísně pomocí impregnace dřeva. Jeho práci nemám co vytknout: domluva byla rychlá, co slíbil, to dodržel a uklidil také vzniklý nepořádek. Navíc byla na ošetřené trámy vystavená prodloužená záruka. Rád poptám p. Holinku zase.“

Petr Šín

„Na tím pána Holinku som sa obrátil, keď som zistil, že mám krov zničený drevokazným hmyzom (kvôli nevhodnému ošetreniu predchádzajúcim majiteľom). Pán Holinka na dopyt reagoval počas jedného dňa a rýchlo sme sa dohovorili na odstránenie škodcov chemickou impregnáciou. Všetko prebehlo v dohodnutom termíne a skutočne došlo k likvidácii hmyzu.“

Marian Černický

Dnes u nás Vaši dva pracovníci prováděli impregnaci dřeva na půdě. Prosím aby jste jim vyjádřil poděkování za odvedenou práci. Shodou okolností jsem v naší obci i starostou a takové služné a pracovité řemeslníky marně sháníme.Máte štěstí že takové pracovníky máte, ještě jednou vyřiďte chlapům že jim moc děkujeme.Přeji i Vám a Vaší firmě aby se Vám dařilo.

Petr a Vlasta Nunovi, Dlouhoňovice

„Na tým pana Holinky jsme se obrátili, protože jsme rychle potřebovali vyřešit problém s napadenými trámy. Přípravky, které jsme používali, nezabíraly. Po aplikaci gelu se podařilo parazity zlikvidovat. Vše proběhlo podle dohody a s profesionálním nasazením.“

František Vašíček

„Dodržení rozpisu prací, profesionalita i ochota, to vše jsou věci, pro které tým Impregnace dřeva doporučujeme známým. Od odstranění hmyzu a impregnace dřeva v našem domě uplynulo už rok a stavba zatím nejeví žádné známky návratu škůdců.“

Tomáš Horák

„Asi před rokem jsme si u srubu všimli vrzavého zvuku a viditelných světlých ‘chodbiček’ pod povrchem dřeva. Obrátili jsme se na několik firem, pana Holinku jsme zvolili na základě pozitivních referencí na internetu a dobré komunikace. Odstranění tesaříka se vydařilo. Vše proběhlo naprosto profesionálně, především si ceníme dodržení termínů.“

Ivo Hospůdka

„Pán Holinka a jeho tím nám pomohli odstrániť červotoče z trámov rodinného domu. Práca prebehla tak, ako sme sa dohodli - odporúčáme.“

Jana Kočiancová

Vážený pane Holinko, nejprve bychom Vám chtěli poděkovat za vynikající provedení impregnace na našich střešních trámech ve Vničných Šumicích.
Vaši spolupracovníci odvedli opravdu vynikající práci, byli dokonce dříve na místě než plánováno (což dnes bohužel již tak často nestává), byli velmi milí a vstřícní, odvedli prácí velmi rychle a bez přestávek, přesto však v odpovídající kvalitě.
Na takovéto spolupracovníky můžete být opravdu hrdý, my můžeme jen závidět a gratulovat k takovému týmu.

Dr. Dieter Pollak

Ozvěte se nám

Potřebujete s likvidací červotoče pomoci? Ozvěte se nám a už do 48 hodin přijedeme, zhodnotíme stav napadení a doporučíme vám nejvhodnější metodu pro odstranění dřevokazného hmyzu


*
*
*
*
* povinné údaje

*Maximální velikost 1 fotky je 2 MB

 

Po odeslání poptávkového formuláře si prosím zkontrolujte ve vaší schránce SPAM. Je možné, že odpověď spadne tam. Děkuji.

Sídlo společnosti

MH-Chemická ochrana dřeva s.r.o.
Dolní Studénky 4
788 20 Dolní Studénky